Poängtabell/blogg

 

Poängtabell LAGsquash VT-24 (Sqloggen samt tidigare vinnare hittar du om du scrollar ned)

Uppdateras normalt förmiddag nästa vardag efter varje spel så här kan Du följa även Dina motståndare för att ha bra koll.

Division 1

LagMatcherPoäng
The Bumpers718
LSK-The Force Awakens617
S’ n’ S’ wJ712
Jädermeister58
IAO55

Division 2

LagMatcherPoäng
Let me out516
Bikers511
Tindh510
Chrossin53

Division 3

LagMatcherPoäng
CalzoneX513
LSK-ServeReturn of the Jedi410
LSK-Strikes Back48
Drop Shot55

Division 4

LagMatcherPoäng
Pjäserna410
Autobahn37
LSK-A New Hope24
Polkagris AB33

 

 

LAGsquash-bloggen (Sqloggen) VT-24

Tisdag 2024-03-20

Vi har nått mitt-i-säsongen och det är således dags att flytta upp och ned i divisionerna beroende på placering.
Division 4 har iofs en match kvar men den är betydelselös (mer om det längre ned)
8 April drar vi igång matcherna igen för terminen, ytterligare 6 st väntar alla och nu är det alltså spel om medaljer som gäller.
Och så gemensamma avslutningsfesten förstås!!
Division 1 spelar sina sista på lördag och måndag men jumbolaget Jädermeister hade en liiiten chans att rädda sig kvar i divisionen. Det sprack dock mot  The Bumpers som spelade hem 4-0 mot J och sistnämnda är åter ned i division 2.
Lite synd, Jädermeister är för bra för den divisionen egentligen och det blir samma fenomen som med IAO (se nedan)
Division 2 har gått IAO’s väg, de har spelat in 3,67 poäng per match hittills och det är ju en oerhört stark prestation.
Divisionen upp väntar och där är helt klart det motstånd IAO behöver.
Bikers och CalzoneX har kämpat i bottenstriden, det har inte blivit så många poäng för något av lagen men till slut så är det Bikers som får stanna kvar i divisionen och CalzoneX möter gamla bekanta i division 3 resten av våren.
 
Division 3  har varit tufft för förra säsongens raket LSK-A New Hope. Bra spel, bra kämpaglöd hela tiden men poäng har inte kommit in tillräckligt många.
På onsdagskvällen satte Tindh spiken i kistan för att gå upp till 2:an resten av säsongen.   
Det stod 15 p var mellan T och Chrossin men då hade alltså Chrossin spelat färdigt sina 6.
Skulle T nollats så hade de ändå vinstsäkrat då de tagit det på inbördes.
Så blev det inte utan 4-0 mot Drop Shot och saken var än mer biff.
Det blir LSK som byter plats med LSK ned och upp.
 
För i Division 4 har nykomlingarna LSK-Strikes back spelat helt enastående hittills.
Trots en match kvar i morgon torsdag så har man sedan länge säkrat uppflyttningen genom att spela 3,2 poäng i snitt under de 5 första.
Detta gäng ska absolut upp i trean och få mer att bita i.
Övriga i detta gäng då?
12, 10 resp 6 poäng så det är jämna matcher.
Alla tre, framförallt Polkagris AB har fått igång sitt spel så min gissning är att det blir något så in i helskotta spännande resten av säsongen i den här divisionen.
 
Fram tills vi ses igen:
Eat-Sleep-Squash
 
//Johan
 
 
 Seriesegrare HT23

Division 1: LSK-The Force Awakens
Division 2: Jädermeister
Division 3: Bikers

Seriesegrare VT23

Division 1: Squats n’ Squash
Division 2: LSK-The Force Awakens
Division 3: Let me out
Division 4: Chross
Division 5: Autobahn

Seriesegrare HT22

Division 1: Squats n’ Squash
Division 2: Äh, ingen stor grej
Division 3: CalzoneX
Division 4: Chross

Seriesegrare VT22

Division 1: LSK Comeback
Division 2: Jädermeister
Division 3: Zillertaller
Division 4: ggwp

Seriesegrare HT21

Division 1: Teknikbyggarna
Division 2: Jädermeister
Division 3: Zillertaller
Division 4: ggwp

Seriesegrare HT20/VT21

Division 1: Teknikbyggarna
Division 2: Squats n’ squash
Division 3: Äh, ingen stor grej
Division 4: Spelas ej
Division 5: The Bumpers
Division 6: Zillertaller
Division 7: IAO
Division 8: Rackmatt
Division 9: Spelas ej
Division Dam: Tungrott

Seriesegrare VT20

Division 1: Teknikbyggarna
Division 2: I fetaste laget
Division 3: Ulfåsa Möbler
Division 4: Zucchini
Division 5: CalzoneX
Division 6: IAO
Division Dam: LiU AIF dam 1


Seriesegrare HT19

Division 1: LiU AIF herr 1
Division 2: Let me out
Division 3: Tingstads Giganter
Division 4: Los Kaptenos de Squashos
Division 5: Ulfåsa Möbler
Dam: Lag LiU AIF dam 1

Seriesegrare VT19
Division 1: Teknikbyggarna
Division 2: Jädermeister
Division 3: Lag Stenshult
Division 4: Yellow Fellows
Division 5: Los Kaptenos de Squashos
Dam: Lag SULO

Seriesegrare HT18
Division 1: Äggplanta IF
Division 2: BPC
Division 3: DESM
Division 4: Poseidons Pojkar
Division 5: Äh, ingen stor grej

Seriesegrare VT18
Division 1: LiU Aif
Division 2: Äggplanta IF
Division 3: Let me out
Division 4: Squats n´ Squash
Division 5: DESM

Fredag